Gdzie znajdują swoje zastosowanie taśmy stalowe?

taśma stalowa

Produkcja maszyn, urządzeń, konstrukcji i instalacji, a także przedmiotów codziennego użytku wymaga stosowania znacznej liczby komponentów. Duża część z nich to detale o niewielkich rozmiarach i masie wykonywanych z blach o różnej grubości, lecz pełniących niezwykle ważne funkcje jak m.in. uszczelnienia techniczne, elementy mocujące, obudowy czy zaślepki. W wielu przypadkach wytwarza się je z powlekanych taśm stalowych i stosuje np. w przemyśle motoryzacyjnym, elektronice, a nawet przy produkcji mebli czy wytwarzaniu elementów dla budownictwa. Przekonajmy się, czym są taśmy stalowe oraz sprawdźmy, czego i w jakim celu używa się do ich powlekania.

Czym są taśmy stalowe?

Taśmy stalowe powstają przez wzdłużne przecinanie blachy w kręgach. Powstające wstęgi są ponownie nawijane w zwoje, ponieważ w tej postaci lepiej nadają się do produkcji elementów o mniejszych rozmiarach, a jednocześnie tworzą niewiele odpadów. Taki materiał może być poddawany obróbce różnego typu, lecz szczególnie często jest on przeznaczany do rozmaitych metod obróbki plastycznej, a więc wykorzystującej zdolność metalu do odkształcania się pod wpływem działania siły przekraczającej jego granicę sprężystości. Poza gięciem możliwe jest w takich przypadkach również tłoczenie, dzięki któremu można uzyskać bardziej skomplikowaną geometrię, a także wykrawanie. W zależności od potrzeb stosuje się obróbkę termiczną np. zgrzewanie.

Czym powleka się taśmy stalowe?

Dla zapewnienia dodatkowej funkcjonalności np. lepszej odporności na ścieranie, temperaturę lub korozję stal pokrywa się cienką warstwą metali nieżelaznych. Może to być np. miedź o dobrej przewodności cieplnej i elektrycznej, mosiądz odporny na uszkodzenia mechaniczne, nikiel wytrzymujący wysoką temperaturę lub cynk mało podatny na korozję.