Funkcjonowanie wielu maszyn, urządzeń i instalacji zależy od możliwości utrzymania stosowanych w nich mediów – zwykle cieczy i gazów – wewnątrz wykorzystywanych systemów przesyłowych mimo powstającego ciśnienia czy wysokiej temperatury. Szczególnie istotne będzie więc korzystanie z odpowiednich szczeliw plecionych, które pozwolą na ochronę połączeń między elementami ruchomymi a nieruchomymi, a także częściami pozostającymi w spoczynku. Przekonaj się, czym charakteryzują się szczeliwa plecione i sprawdź, z czego się je wykonuje.
Czym są szczeliwa plecione i jak działają?
Szczeliwa plecione powstają z łączonych ze sobą stosunkowo cienkich włókien, które występując w postaci sznurów, pozwalają na elastyczne dopasowanie się do uszczelnianej powierzchni, zagwarantowanie dobrego powstrzymywania wycieków gazów lub cieczy, a także pracę mimo zużycia czy częściowego uszkodzenia. Zaletą szczeliw plecionych jest to, że z uwagi na swoją specyficzną budowę, mogą one działać na dużej powierzchni, przez co znacznie zmniejszają prawdopodobieństwo powstania nieszczelności. W wielu przypadkach wykorzystywane przędze są dodatkowo uszczelniane impregnatami. W zależności od zastosowanego materiału szczeliwa mogą chronić przed przenikaniem cieczy, gazu wskutek różnicy ciśnień, a także oddziaływaniem wysokiej temperatury. Szczeliwa plecione nadają się do zastosowań dynamicznych, a więc urządzeń, w których znajdują się elementy pozostające w ruchu obrotowym – z taką sytuacją mamy do czynienia w dławicach pomp, wałach mieszadeł, młynach, a także armaturze np. w zaworach. Można ich używać również w przypadku połączeń statycznych m.in. przy klapach, zbiornikach i włazach.
Z czego powstają szczeliwa plecione?
Szczeliwa plecione mogą być wytwarzane z włókien różnych tworzyw sztucznych i materiałów naturalnych. Powstają m.in. z aramidu, bawełny, glinokrzemianu, grafitu, czy włókien węglowych albo szklanych. Mogą być impregnowane grafitem, PTFE (teflonem), a także olejem silikonowym bądź parafinowym. W niektórych zastosowaniach korzysta się też ze szczeliw zbrojonych inconelem. Ze szczeliw plecionych korzysta się choćby w energetyce, przemyśle chemicznym oraz maszynowym.