Uszczelki grafitowe a uszczelki teflonowe. Porównanie

uszczelki

Uszczelki odgrywają ogromną rolę w pracy maszyn oraz ciągów technologicznych. Muszą być niezawodne i dostosowane do danego rodzaju urządzenia, by zapewniały szczelność układów i konstrukcji. Tylko niezawodne uszczelnienia, sprawdzają się w użytkowaniu sprzętu. Uszczelki wycinane są z różnych materiałów.  Występują m.in. grafitowe, gumowe i teflonowe.

Uszczelki grafitowe wykonywane są z wysokogatunkowej płyty grafitowej o wysokiej czystości grafitu sięgającej nawet 99,5%. Dzięki małej zawartości siarki i chlorków, a dużej ilości grafitu, mają doskonałe właściwości antykorozyjne. Są wytrzymałe i odporne na działanie skrajnie niskich, ale też bardzo wysokich temperatur. Cechują się ognioodpornością, wytrzymałością na ściskanie, ścieranie oraz inne czynniki mechaniczne, a także na naprężenia resztkowe. Są bardzo elastyczne. Uszczelki grafitowe produkowane przez Hurtownię Lubawka mogą pracować w temperaturze sięgającej nawet 500°C. Teflonowe natomiast mają doskonałe właściwości fizyczne i są odporne na wysokie temperatury oraz na działanie środków chemicznych. Sprawdzają się w każdych warunkach, czyli w miejscach, gdzie inne materiały zawodzą. Uszczelki teflonowe są odporne na ogień, co jest ich ważną zaletą.

Zastosowanie uszczelek

Uszczelki teflonowe stosowane są w branży samochodowej, chemicznej, maszynowej oraz w sprzętach medycznych i gospodarstwa domowego. Natomiast grafitowe wykorzystywane zostają w większości instalacji przemysłowych, w układach o wysokim ciśnieniu, przy zmiennych temperaturach i skrajnych warunkach, gdzie narażone są na działanie chemikaliów. W przemyśle i w gospodarstwach domowych używane są również uszczelki gumowe. Płaskie służą do połączeń pomiędzy dwiema płaskimi powierzchniami, np. tulei kołnierzowych. Wykorzystuje się je nie tylko w różnego rodzaju instalacjach, ale również w maszynach jako uszczelnienia techniczne. Produkowane są najczęściej z gumy syntetycznej.